Read Le relazioni pericolose by Pierre Choderlos de Laclos Free Online


Ebook Le relazioni pericolose by Pierre Choderlos de Laclos read! Book Title: Le relazioni pericolose
The author of the book: Pierre Choderlos de Laclos
Edition: Feltrinelli
Date of issue: 2007
Loaded: 1531 times
Reader ratings: 6.7
ISBN: 8807821923
ISBN 13: 9788807821929
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 33.86 MB
City - Country: No data

Read full description of the books:Kitabın farklı bir kapak görseline sahip versiyonu için bakınız: https://www.goodreads.com/book/show/2...

Laclos, Tehlikeli İlişkiler’i tamamlarken bir dostuna yazdığı mektupta, “Ben öldükten sonra da yankıları dünyada sürüp gidecek bir eser ortaya koymak istedim,” demişti. Roman, gerçekten de yüzyıllar öncesinin entrikalarla, çekişmelerle, erotizmle örülü dünyasını günümüze taşıyan bir eser oldu.

Mektuplardan oluşan bu romanda, görünürde XVIII. yüzyıla özgü bir hafifmeşreplik öyküsü anlatılıyor olsa da, aslında o dönemin evrensel değer yargıları hakkındaki değerlendirmeler, bütün açıklığıyla okura aktarılıyor. Yazdıkları mektuplardan tanıdığımız romanın iki başkişisi Merteuil Markizi ile Valmont Vikontu, dönemlerini yansıtan birer aynadır. Yarı tanrılar gibi, ahlakın, sevginin, cinselliğin sınırları hakkında birçok soruyu kışkırtıcı bir biçimde açığa çıkartarak olayları yönlendirmeye çalışırlar.

“Emirleriniz son derece hoş, hele sizin bir emir verişiniz var, o daha şirin; siz insana zorbalığı sevdireceksiniz. Köleniz olduğum günlerin hasreti uyandı içimde; biliyorsunuz, bu ilki değil. Siz bana şimdi canavar diyorsunuz, doğru, öyleyim; ama beni çok daha tatlı adlarla çağırdığınız bir zaman oldu, onu zevkle anıyorum. Hatta çok kere o adlara yeniden hak kazansam da sizinle şu dünyaya bir vefa örneği olsak diyorum. Ne yapalım ki bizi bekleyen daha yüce işler var. Alnımıza gönüller fethetmek yazılmış, uyalım kaderimize...”


Download Le relazioni pericolose PDF Le relazioni pericolose PDF
Download Le relazioni pericolose ERUB Le relazioni pericolose PDF
Download Le relazioni pericolose DOC Le relazioni pericolose PDF
Download Le relazioni pericolose TXT Le relazioni pericolose PDFRead information about the author

Ebook Le relazioni pericolose read Online! Pierre Ambroise François Choderlos de Laclos was a French novelist, official and army general, best known for writing the epistolary novel Les Liaisons dangereuses.

A unique case in French literature, he was for a long time considered to be as scandalous a writer as the Marquis de Sade or Nicolas-Edme Rétif. He was a military officer with no illusions about human relations, and an amateur writer; however, his initial plan was to "write a work which departed from the ordinary, which made a noise, and which would remain on earth after his death"; from this point of view he mostly attained his goals, with the fame of his masterwork Les Liaisons dangereuses . It is one of the masterpieces of novelistic literature of the 18th century, which explores the amorous intrigues of the aristocracy. It has inspired a large number of critical and analytic commentaries, plays, and films.

Cyrillic profile: Шодерло дьо Лакло


Reviews of the Le relazioni pericolose


STANLEY

Time flew unnoticed.

LIAM

Rarely do the books make me cry, but this one could.

GEORGIA

A book that leaves a whole bunch of emotions after reading

FRANKIE

A book that completely overturned consciousness

KATIE

Interesting and nontrivial story
Add a comment
Download EBOOK Le relazioni pericolose by Pierre Choderlos de Laclos Online free

PDF: le-relazioni-pericolose.pdf Le relazioni pericolose PDF
ERUB: le-relazioni-pericolose.epub Le relazioni pericolose ERUB
DOC: le-relazioni-pericolose.doc Le relazioni pericolose DOC
TXT: le-relazioni-pericolose.txt Le relazioni pericolose TXT