Read Justine: Erdemin Felaketleri by Marquis de Sade Free Online


Ebook Justine: Erdemin Felaketleri by Marquis de Sade read! Book Title: Justine: Erdemin Felaketleri
The author of the book: Marquis de Sade
Edition: Chiviyazıları Yayınevi
Date of issue: 2012
Loaded: 1969 times
Reader ratings: 7.3
ISBN: 6055708493
ISBN 13: 9786055708498
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 663 KB
City - Country: No data

Read full description of the books:Yarattığı hayaletler, onu edebiyat ve felsefe tarihinin en tartışmalı isimlerinden biri yapmıştı. Justine/Erdemin Felâketleri, Sade’ın edebiyat dünyasına ilk adımıdır. Bu kitapla başlayan serüven onu vazgeçilmez kılacak ama ödülü zından olacaktı. Bu eseri yazdığı için lanetlenmiş, hapsedilmişti... İşlediği suçlardan(!) dolayı uzun yıllar cezaevinde yattı ve 40 yıllık bir tarihi şöyle özetledi;
“Beni bedensel günaha ilişkin dayanılmaz bir perhize mahkûm ederek mükemmel bir iş yaptığınızı düşündünüz ama yanıldınız, beynimi coşturdunuz, bana can vermek zorunda kalacağım hayaletler yarattırdınız.”
Justine’in başına gelmedik hal kalmaz. Ama o hep erdemi seçer, o her zorlukta sığındığı Tanrı evindeki papazlar tarafından işkence görür, seks kölesi olarak kullanılır. İnadına yaşamaya çalışır ve inadına erdemi seçmekten vazgeçmez.

"Justine", Sodom'un Yüzyirmi Günü" adlı eseriyle birlikte Sade'ın başyapıtı olarak kabul edilmektedir ve 1926 yılında "Sodom'un Yüzyirmi Günü" bulununcaya kadar, onu tarihe mal eden, adını "simgeleştiren" başlıca eser olmuştur.
Bireyin cinsel eğilimlerinin arka planı, suç ve ceza olguları, sapkınlık kavramının tüm boyutlarıyla tartışılması, sınıfsal farklılıklarla birey davranışı arasındaki bağların sorgulanması, Sade'ın tüm eserlerinin temel izleiğini oluşturur ve gösterdiği büyük başarı adını ölümsüzleştirmiştir.


Download Justine: Erdemin Felaketleri PDF Justine: Erdemin Felaketleri PDF
Download Justine: Erdemin Felaketleri ERUB Justine: Erdemin Felaketleri PDF
Download Justine: Erdemin Felaketleri DOC Justine: Erdemin Felaketleri PDF
Download Justine: Erdemin Felaketleri TXT Justine: Erdemin Felaketleri PDFRead information about the author

Ebook Justine: Erdemin Felaketleri read Online! Donatien Alphonse François, Marquis de Sade (1740-1814) was a French aristocrat, revolutionary politician, philosopher, and writer famous for his libertine sexuality and lifestyle.

His works include novels, short stories, plays, dialogues, and political tracts; in his lifetime some were published under his own name, while others appeared anonymously and Sade denied being their author. He is best known for his erotic works, which combined philosophical discourse with pornography, depicting sexual fantasies with an emphasis on violence, criminality, and blasphemy against the Catholic Church. He was a proponent of extreme freedom, unrestrained by morality, religion or law.
Sade was incarcerated in various prisons and in an insane asylum for about 32 years of his life; eleven years in Paris (10 of which were spent in the Bastille) a month in Conciergerie, two years in a fortress, a year in Madelonnettes, three years in Bicêtre, a year in Sainte-Pélagie, and 13 years in the Charenton asylum. During the French Revolution he was an elected delegate to the National Convention. Many of his works were written in prison.


Reviews of the Justine: Erdemin Felaketleri


GEORGE

A wonderful piece

CALEB

Energy text

HUGO

The author liked the book.

ALICE

For those who are bored to live
Add a comment
Download EBOOK Justine: Erdemin Felaketleri by Marquis de Sade Online free

PDF: justine-erdemin-felaketleri.pdf Justine: Erdemin Felaketleri PDF
ERUB: justine-erdemin-felaketleri.epub Justine: Erdemin Felaketleri ERUB
DOC: justine-erdemin-felaketleri.doc Justine: Erdemin Felaketleri DOC
TXT: justine-erdemin-felaketleri.txt Justine: Erdemin Felaketleri TXT