Read Denné svetlo by Graham Swift Free Online


Ebook Denné svetlo by Graham Swift read! Book Title: Denné svetlo
The author of the book: Graham Swift
Edition: Slovart
Date of issue: 2003
Loaded: 2836 times
Reader ratings: 5.4
ISBN: 8071458058
ISBN 13: 9788071458050
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 354 KB
City - Country: No data

Read full description of the books:Román The Light of Day je kombináciou veľmi pôsobivej „love story“ a rozprávania vyznačujúceho sa vysokým napätím, ktorej výsledkom je jedinečné a krehké literárne dielo o tom, aké popudy a aké sily vrhajú človeka do extrémnych polôh lásky a nenávisti.

Hlavnou postavou románu je George Webb, bývalý policajt, ktorého – podľa jeho vlastných slov – nespravodlivo prepustili pre údajnú korupciu. Má čosi vyše päťdesiat rokov a stal sa súkromným detektívom, ktorý si zarába najmä prípadmi súvisiacimi s „nefungujúcimi“ manželstvami. V Georgeovom živote nastane prudký a trvalý obrat, keď do jeho kancelárie vkročí Sarah Nashová...
Download Denné svetlo PDF Denné svetlo PDF
Download Denné svetlo ERUB Denné svetlo PDF
Download Denné svetlo DOC Denné svetlo PDF
Download Denné svetlo TXT Denné svetlo PDFRead information about the author

Ebook Denné svetlo read Online! Graham Colin Swift FRSL (born May 4, 1949) is a British author. He was born in London, England and educated at Dulwich College, London, Queens' College, Cambridge, and later the University of York. He was a friend of Ted Hughes.

Some of his works have been made into films, including Last Orders, which starred Michael Caine and Bob Hoskins and Waterland which starred Jeremy Irons. Last Orders was a joint winner of the 1996 James Tait Black Memorial Prize for fiction and a mildly controversial winner of the Booker Prize in 1996, owing to the superficial similarities in plot to William Faulkner's As I Lay Dying. Waterland was set in The Fens; it is a novel of landscape, history and family, and is often cited as one of the outstanding post-war British novels and has been a set text on the English Literature syllabus in British schools.
Reviews of the Denné svetlo


AARON

Time flew unnoticed.

FREDDIE

Something a favorite author wrote.

GRACIE

Another one-time book

DANIEL

Just a terrific book.

ISABELLE

Now this book is one of my favorites!
Add a comment
Download EBOOK Denné svetlo by Graham Swift Online free

PDF: denn-svetlo.pdf Denné svetlo PDF
ERUB: denn-svetlo.epub Denné svetlo ERUB
DOC: denn-svetlo.doc Denné svetlo DOC
TXT: denn-svetlo.txt Denné svetlo TXT